دلبستگی و وابستگی

دلبستگی-۲شما دلبستگی دارید یا وابستگی؟ من که فکر می کردم دلبسته بودم و حال به این باور رسیده ام که تمام وجودم وابسته بوده. صحبت این نیست که کدوم بهتره مهم اینه که این دو را از همدیگر تمیز بدیم و از هر کدوم در جای مناسب استفاده کنیم مثلا من به خودکار توی جیب کتم وابسته ام چون خیلی کارایی داره ولی سعی میکنم اصلا بهش دلبستگی پیدا نکنم.

دلبستگی در بر گرفته از قدرت دل است در دنیایی که نیروهای کیهانی و زمینی هم راستا می شوند و بسیار قدرتمند عمل می کنند و اما وابستگی مخصوصا به شخص، به احساسی گفته میشود که فرد با اسارت خود، شریک خویش را اسیر خود خواهی های خود می نماید به روایتی دیگر دلبستگی بازتاب خود واقعی من است و وابستگی پرورش جامعه و حتی فرهنگ روی من و در مورد شخص، در دلبستگی رشد فرد مقابل را طلب داریم ولی در وابستگی فرد را آنچنان که میخواهیم شکل میدهیم.

دلبستگی عقلانی است

وابستگی احساسی است

دلبستگی منجر به رشد میشود

وابستگی آفتی است مقابل تعالی یعنی مانع رشد

دلبستگی رابطه ای خاص و پایدار بین دو نفر است که باعث نزدیکی یکدیگر میشود

وابستگی تو نباشی من میمیرم و واقعا مرگ برای چنین آدمهایی بهتر است

دلبستگی عشق غیر مشروط است تو را دوست دارم چون دوست دارم یعنی دلبستگی عشق دگر خواهانه است به غیر 

وابستگی عشق مشروط است تو را دوست دارم اگر… یعنی وابستگی عشق خود خواهانه است

دلبستگی از صمیمیت شکل میگیرددلبستگی

وابستگی از نا امنی شکل میگیرد

دلبستگی تعلق وجود دارد

وابستگی تملک است

در مجموع دلبستگی باعث غرور شده و به شخص استقلال میدهد ولی وابستگی آزادی فرد را نیز تصرف میکند

خلاصه اینکه با دلبستگی انسان به خود شناسی، آزادی و رها یی دست می یابد ولیکن واژه های کنترل، حسادت، محدودیت، ممنوعیت و انتظار به وابستگی ختم می شوند. 

یک دیدگاه برای “دلبستگی و وابستگی”

  1. دلبستگی خیلی بهتر از وابستگیست.من هر زمان به چیزی وابسته شدم از دست دادم ولی دلبستگی زیباست چون از خوشحالیه شخص لذت میبریم پیشرفتشو دوست داریم و خیلی چیز های دیگه ولی وقتی وابسته باشیم خود و دیگران رو به اسارت کشیدیم و این اصلا خوب نیست وقتی به گذشته خودمون فکر کنیم متوجه میشیم که هر زمان به چیزی یا کسی وابسته شدیم از دستش دادیم چون هیچکس از اسارت خوشش نمیاد ولی زمانی که دلبسته بشیم از ارتباطاتمون لذت میبریم و زندگیمون زیباتر میشه حتی وابستگی به اشیاء هم خوب نیست چون دیگه وقتی اون شیء نباشه انگار یه چیزی رو کم داریم و نمیتونیم آرامش داشته باشیم.البته بحث در مورد این موضوع زیاده و نمیشه تو جملات خلاصه کرد .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.