کانال خشایارشاه

خشایارشا پادشاه سلسله هخامنشی دimages (15)ر سال ۴۸۰ قبل از میلاد یعنی بالغ بر ۲۵۰۰ سال پیش در جریان تلاش ایرانی ها برای فتح یونان، دستور حفر این کانال را صادر کرد.

باستان شناسان انگلیسی این کانال شگفت انگیز را که داستان آن جنبه افسانه ای پیدا کرده بود، سرانجام در دریای اژه یعنی در نزدیکی کشور ترکیه اخیرا کشف کردند.

کانالی با پهنای ۳۰ متری جهت عبور دو کشتی بادبانی به گونه ای حفر شد که از هر دو طرف به سطح پایین شیب داشت، طول این کانال ۲٫۵ کیلومتر بوده است، ساختن این کانال که چهار متر عمق وسی متر عرض داشت سه سال بطول انجامید.

پس ار حفر کانال، ناوگان ایران، یونان را فتح کرد اما موفق به حفظ آن کشور نشد و بناچار در برابر مقاومت سخت سربازان یونانی، دست به عقب نشینی زد و ناوگان ایران از همان کانال به وطن باز گشت.

آرتمیس
آرتمیس

images (14)

فرمانده نیروی دریایی خشایارشاه “آرتمیس Artemis” نخستین زن دریانورد ایرانی است که درحدود ۲۵۰۰ سال پیش،فرمان دریاسالاری خویش را از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت کرد و اولین بانویی می باشد که در تاریخ دریانوردی جهان در جایگاه فرماندهی دریایی قرار گرفته است …این کانال که حفر آن چهار سال طول کشید عمر کوتاهی داشت و بعد از بازگشت کشتی های ایران دیگر از آن بهره برداری نگردید تا اینکه گروه محققان باستانشناس انگلیسی آن را در چند دهه پیش کشف کردند، محققان نخست با به استفاده گرفتن از متدهای فیزیک زمین شناسی و بعد با حفاری موفق گردیدند بطور دقیق مکان این کانال راتعیین کنند. اما از قرار معلوم این کانال فقط یکبار مورد استفاده قرار گرفت و بعد از گذشتن کشتی های ایرانی بدست فراموشی سپرده شد.