استانبول Istanbul

 

استانبول-۱استانبول-۲

استانبول در ساحل دریای مرمره قرار دارد و تنگه ای به نام بسفراستانبول-۳ از وسط این شهر می گذرد،این شهر تنها شهر در دنیا است که در دو قاره قرار گرفته است در واقع تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را بهم وصل کرده است، اگه بخواهیم کمی دقیقتر مسیر آبی یرای رسیدن به این ساحل زیبا از طریق دو تنگه با شکوه را بیان کنیم میتوان گفت که دریای اژه به دریای مرمره از طریق تنگه داردانل متصل شده که خود دریای مرمره از طریق تنگه بسفر به دریای سیاه وصل شده است یعنی تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را بهم وصل می کند. استانبول-۶jpg

در جنگ میان امپراطوری هخامنشی به رهبری داریوش کبیر با یونانیان این شهر را در تصرف خود درآوردند که تا پایان سلطنت اردشیر دراز دست در اختیار ایرانیان بود و چند سال بعد یونانیان دوباره آنرا پس گرفتند البته تاریخچه این شهر متعلق به عصر مفرغ است حتی نشانه هایی از سکونت فنقی ها یافت شده است، مستعمره نشین های یونانی در سال ۶۶۷ قبل از میلاد این شهر را بنا نمودند و اسم پادشاه خود-بیزانس- را روی آن نهادند. سلطان محمود دوم در سال ۱۴۵۳ پس از فتح قسطنطنیه به محمود فاتح ملقب شد و ایشان پس از فتح استانبول آنرا به عنوان سومین پایتخت امپراطوری عثمانی اعلام نمود، بعدها زمانیکه جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ تشکیل شد پایتخت آن از استانبول به آنکارا انتقال یافت.

استانبول-۴

تونل استانبول دومین خط مترو در جهان پس از متروی لندن میباشد، استانبول بزرگترین شهر در اروپا و چهارمین بزرگ شهر یا کلان شهر در دنیا است که جمعیتی معادل ۱۳ میلیون نفر در این شهر سکنی دارند.

در سال ۲۰۰۸ در حفاری که در جریان فعالیتهای عمرانی جهت ساخت مترو در این شهر انجام پذیرفت جسد یک مهاجر نشینی که تاریخ آن به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد کشف شد، من که نمیدونم چجوری میفهمن ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد زندگی میکرده راستی دو تیم فنر باغچه و گالاتاسرای دو تیم معروف فوتبال ترکیه هستند.  

هفتاد درصد از مردم این شهر در قسمت اروپایی و سی درصد در بخش آسیایی زندگی می کنند، استانبول دو فرودگاه بینالمللی دارد یکی آتاتورک و دیگری فرودگاه جدید که در بیست کیلومتری در سمتاستانبول-۵ آسیایی قرار دارد.

وای که شیرینی های ترکیه از شیرینی های لبنانی هم خوشمزه تره. بفرمائید دهنتونو با نگاه به  شیرینی های ترکیه ای شیرین کنید.